W niedzielę, 1 września odbyły się w Rozdrażewie Dożynki Powiatowo-Gminne.
Uroczystości rozpoczęły się dziękczynną Mszą świętą, jaką w kościele parafialnym odprawili księża: kanonik Sławomir Siewkowski i Eugeniusz Walczak – proboszcz parafii w Kobiernie. Po niej barwny korowód dożynkowy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Sulmierzyc udał się na plac przy Chacie na Rozdrożu, gdzie zaplanowano obrzęd dożynkowy. Tam po powitaniu uczestników przez gospodarzy dożynek zespół Helka działający przy Stowarzyszeniu Kobiet Wiejskich „Rozdrażew” przedstawił dawne żniwowanie.
Starostami tegorocznych dożynek byli Magdalena Wójcik z Grębowa oraz Maciej Pinkowski z Dąbrowy, którym asystowali Bożena i Marcin Gibasiewiczowie z Sulmierzyc. Wręczyli oni symboliczny bochen chleba gospodarzom dożynek – Staroście Krotoszyńskiemu Pawłowi Radojewskiemu i Wójtowi Gminy Rozdrażew Mariuszowi Dymarskiemu. Chlebki dożynkowe – po wysłuchaniu tradycyjnych przyśpiewek - otrzymali też zaproszeni goście oraz delegacje poszczególnych gmin, w skład których wchodzili samorządowcy i reprezentanci rolników. Wszyscy obdarowani podzielili się następnie chlebem z publicznością. Tę część uroczystości dożynkowych zakończyły przemówienia goszczących posłanek na Sejm RP – Katarzyny Sójki i Alicji Łuczak.
Następnie na scenie swój repertuar przedstawiły zespołu folklorystyczne reprezentujące poszczególne gminy: Orkiestra Dęta z Sulmierzyc, „Łagiewniczanie”, „Kobierzanki”, „Kalina” z Nowej Wsi, „Kapela znad Orli” z Koźmina Wlkp. i zespół „Senior” ze Zdun. Każdy występ poprzedzony był prezentacją zespołu przez prowadzących imprezę Milenę Dudę-Langner i Jerzego Juskowiaka. Podczas części artystycznej na scenie pojawił się pan Wiesław Głuszek przedstawiciel Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK, który podsumował przeprowadzoną akcję poboru krwi oraz uhonorował medalami upamiętniającymi 65-lecie Honorowego Krwiodawstwa PCK panią Justynę Zmyśloną – sekretarz rozdrażewskiego Klubu HDK oraz wspierających Klub Grażynę Palczewską (prezes Banku Spółdzielczego w Dobrzycy) i Mariusza Dymarskiego.
Podczas obchodów dożynkowych uczestnicy imprezy mogli skorzystać z wypieków serwowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Bud, Dąbrowy, Rozdrażewka i Trzemeszna. Wiele informacji o tym, jak postępować by czuć się bezpiecznym można było uzyskać na stoiskach Komend Straży Pożarnej i Policji. Zdrowy styl życia promowały stoiska SP ZOZ w Krotoszynie Sanepid-u i Starostwa Powiatowego. Na stoisku z lokalnym rękodziełem podziwiano efekt pracy Marii i Piotra Barańczaków oraz Haliny Wałęsy. Swe stoiska zaprezentowały również LGD Wielkopolska z Wyobraźnią, Wielkopolska Izba Rolnicza, Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Bank Spółdzielczy w Dobrzycy. Nie mogło zabraknąć atrakcji dla dzieci w postaci dmuchańców i gigantycznego toru przeszkód.
Na wstępie wieczornej części obchodów nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu sołectw na najbardziej oryginalny witacz dożynkowy. W ocenie jury złożonego z przedstawicielek Urzędu Gminy i Starostwa pierwsze miejsce zdobył BAR DRINO, wykonany przez Chwałki, drugie – witacz sołectwa Dzielice, a trzecie - witacz przygotowany wspólnie przez mieszkańców Maciejewa i Trzemeszna. Przy okazji rozstrzygnięcia konkursu Wójt Gminy skierował podziękowania dla autorów wszystkich witaczy oraz mieszkańców Henrykowa i Rozdrażewa za przygotowany wystrój drogi dojazdowej do Rozdrażewa i trasy przemarszu korowodu.
Następnie na scenie pojawił się kabaret PARANIENORMALNI, który swym ponadgodzinnym spektaklem rozbawił publiczność. Kolejną atrakcją był pokaz Teatru Ognia „INFERNAL” z Krotoszyna. Dożynki zakończyła zabawa taneczna, której przygrywał zespół „BLU- SEX”.
Galeria zdjęć autorstwa Grzegorza Pierzchały oraz Sebastiana Mądrego:
1) Msza święta >>>
2) Korowód dożynkowy >>>
3) Część obrzędowa >>>
4) Występy artystów >>>
5) listy Parlamentarzystów >>>