W dniu 11 listopada odbyły się obchody 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystość rozpoczęto Mszą św. w intencji Ojczyzny, którą odprawił w tutejszym kościele ks. kanonik Sławomir Siewkowski.

Delegacje władz gminy, kombatantów, harcerzy, szkół oraz organizacji społecznych i politycznych w asyście pocztów sztandarowych złożyły kwiaty oraz zapaliły symboliczne znicze po pomnikiem poległych za wolność Ojczyzny 1918-1920. Dalsza część obchodów miała miejsce w sali wiejskiej w Rozdrażewie.  Wójt Gminy Mariusz Dymarski w swoim przemówieniu nawiązał do długiej, trudnej walki Polaków o niepodległość Ojczyzny. Oddał hołd naszym rodakom, którzy w walce o wolną Polskę poświęcili, to co najcenniejsze dla każdego człowieka - swoje życie. Apelował, aby uroczystość ta była także uczczeniem pamięci tych przodków, którzy poprzez pracę u podstaw i pracę organiczną powodowali, że świadomość narodowa nie zginęła przez 123 lata zaborów, którzy pielęgnowali ją i przekazywali następnym pokoleniom, mimo wielu represji ze strony zaborców.
Uroczystości rocznicowe uświetnił „Koncert dla Niepodległej”. Spektakl został przygotowany przez grupę nauczycieli Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi we współpracy ze Stowarzyszeniem Kobiet Wiejskich w Rozdrażewie pod kierownictwem Sabiny Moraś i  Mirosławy Grabowieckiej. 
Prowadzony przez uczniów Martę Krzekotowską i Pawła Kulińskiego koncert był przypomnieniem historii Ojczyzny i związany z polskimi symbolami narodowymi. Na scenie zabrzmiały pieśni patriotyczne takie jak: „Żeby Polska”, „Niepodległa, niepokorna”, „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, „Marsz, marsz Polonia”, „Warszawo ma”, „Warszawskie dzieci”, ”Hej, chłopcy bagnet na broń” „Biały krzyż” „Wolność kocham i rozumiem”, „Dni, których jeszcze nie znamy”, które wykonali: młodzież Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, chóry SP w Nowej Wsi pod kierownictwem Piotra Ratajczaka, przedstawicielki rozdrażewskiego Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich oraz Adam Parzysz.
W trakcie uroczystej akademii z wielkim szacunkiem wspólnie odśpiewano 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
W programie zaprezentowano również wiersze m.in.:  „Jest na mapie mała kropka”, „Pieśń o fladze, „Żołnierz polski”, „Co mi tam troski”. Młodzież szkoły zatańczyła poloneza, a panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich układ chorograficzny do pieśni „Tylko orły szybują nad granią”, czym urzekli licznie zgromadzoną publiczność.
Obchodom towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu na „Rogala Marcińskiego” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Rozdrażew. Przewodnicząca Stowarzyszenia Mariola Wosińska wraz z komisją konkursową wręczyła nagrody laureatom, którymi  zostali:
Kategoria Kół Gospodyń Wiejskich:
  I miejsce KGW Budy
 II miejsce KGW Rozdrażewek
III miejsce KGW Wyki
Kategoria indywidualna
  I miejsce Angelika Lis  z Rozdrażewa
 II miejsce Mirosława Grobelna z Rozdrażewa.
Konkurs przeprowadzono w ramach projektu dofinansowanego ze środków budżetu gminy.
Uczestnicy uroczystości rocznicowej mieli okazję skosztować konkursowe rogale przy wspólnej kawie.

{phocagallery view=category|categoryid=721|limitstart=0|limitcount=0}