Informacja dotycząca dystrybucji preparatów ze stabilnym jodem
Informujemy, że Gmina Rozdrażew przyjęła "Plan dystrybucji preparatów ze stabilnym jodem w postaci tabletek jodku potasu na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego".
Pobierz 
 
Unijny certyfikat COVID-19(UCC)
Jak zgłosić szczepienie wykonane poza granicami Polski i otrzymać dawkę przypominającą oraz Unijny Certyfikat COVID-19(UCC).

Czytaj więcej

Twój Unijny certyfikat COVID-19 będzie ważny 270 dni
 
Komunikat

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krotoszynie, sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia zwraca się z prośbą o zapoznanie się z treścią nowych załączników.
1.Spędź te święta z rodziną. Wybierz mądrze, zaszczep się!
   Czytaj więcej

2. Zapisz się na test na koronawirusa (SARS-CoV-2), jeśli mieszkasz z osobą zakażoną
    Czytaj więcej

 
Informacja NFZ

W związku z coraz większą liczbą pacjentów kierowanych na testy w kierunku koronawirusa, Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia (WOW NFZ) przypomina, w jaki sposób można uzyskać zlecenie na test,gdzie się zgłosić na pobranie wymazu i jak się do niego przygotować.

W czasie IV fali pandemii WOW NFZ uruchamia kolejne punkty pobrań, a w dotychczas działających wydłużane są godziny pracy.
Trzy nowe punkty zostały otwarte w ostatnim czasie w Poznaniu, od 1 grudnia zaczyna przyjmować pacjentów dodatkowy punkt w Lesznie przy ul. Niepodległości 49.
Wykaz miejsc w Wielkopolsce, do których można zgłosić się na pobranie wymazu do testu w kierunku obecności koronawirusa znajduje się na stronie internetowej: http://nfz-poznan.pl/getAttach.php?AttachID=4653&AttachCtrl=161260
Na bezpłatne pobranie wymazu w punkcie pobrań mogą zgłosić się osoby, które posiadają zlecenie na test w kierunku Sars-Cov-2. Zlecenie takie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (tzw. wieczorynki), a także lekarz, który nie posiada umowy z NFZ. Zlecenie może zostać wystawione w trakcie teleporady. Pacjent otrzymuje wtedy numer skierowania, z którym może zgłosić się do dowolnego punktu pobrań.
Osoby, które podejrzewają u siebie lub u dziecka zakażenie koronawirusem, mogą wypełnić formularz on-line i jeśli ryzyko wystąpienia COVID-19 zostanie określone jako wysokie, automatycznie takiej osobie zostanie wystawione zlecenie wykonania testu. W takim przypadku termin oraz adres najbliższego punktu pobrań zostaną podane w SMS-ie. W wiadomości znajdzie się także link do strony internetowej, na której można dokonać zmiany wskazanego pierwotnie terminu.
Przypominamy, że testy w kierunku koronawirusa są bezpłatne dla osób posiadających zlecenie. Koszty takiego badania pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.
Przypominamy, że po wystawieniu zlecenia testu obowiązuje kwarantanna, którą można opuścić na czas dojazdu do punktu pobrań i powrotu. Jeżeli wynik testu jest negatywny, zwolnienie z kwarantanny jest automatyczne. W przypadku wyniku pozytywnego, kwarantanna automatycznie zostaje zmieniona na izolację.
Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Aby dobrze przygotować się do pobrania wymazu, minimum 2 godziny przed badaniem nie należy:
- spożywać posiłków i napojów
- żuć gumy
- płukać jamy ustnej i nosa
- myć zębów
- przyjmować leków
- palić papierosów.
Po wykonaniu testu, jego wynik można sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta. Niektóre laboratoria udostępniają pacjentom własny system elektroniczny, w którym można sprawdzić swój wynik. Dane do logowania otrzymamy wtedy w punkcie pobrań. Jeśli wykonanie testu zlecił lekarz rodzinny, powinien on poinformować swoich pacjentów o wyniku. Jeśli wynik testu okaże się pozytywne, z taką osobą skontaktuje się pracownik sanepidu, który przeprowadzi wywiad epidemiologiczny i poinformuje o dokładnym czasie izolacji.
Przypominamy, aby osoby, które otrzymały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, uważnie obserwowały swoje objawy, a w momencie pogorszenia się samopoczucia natychmiast skontaktowały się ze swoim lekarzem rodzinnym lub zadzwoniły na numer 112.
Tekst: WOW NFZ

 
Przypominająca trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19

Od 24 września wszystkie osoby, które ukończyły 50 lat będą mogły otrzymać przypominającą szczepionkę marki Pfizer.

Czytaj więcej...

 
Szczepienia przeciwko COVID-19
Mapa punktów szczepień
 
 Apel Wójta Gminy dot. szczepień
 
Od marca 2020 r. walczymy z wirusem SARS-Cov-2, potocznie zwanym koronawirusem, który wywołał ogólnoświatową pandemię.
 
Ruszyła możliwość szczepienia II dawką w dowolnym punkcie oraz loteria zaszczepionych

Od 1 lipca możesz przyjąć druga dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w dowolnym punkcie szczepień. Ruszyła również loteria z nagrodami dla osób w pełni zaszczepionych. Zarejestruj się i wygraj nawet milion złotych. Aby zmienić termin szczepienia lub zapisać swój udział w loterii, wystarczy zadzwonić na bezpłatną infolinię 989 albo zalogować się na swój profil na www.pacjent.gov.pl.

Szczegóły

Unijny certyfikat COVID

W aplikacji mobywatel można pobrać Unijny Certyfikat COVID (UCC), który umożliwi swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej.

 Unijny certyfikat covid

Oderwij się - lataj zdrowo na wakacje

 
Szczepmy się przeciwko COVID 19

Poziom zaszczepienia mieszkańców gminy na dzień 25.06.2021 r.
Liczba zaszczepionych min. 1 dawką - 1.497 osób.
Liczba w pełni zaszczepionych - 860 osób.
Procent pacjentów zaszczepionych pełna dawką 16,6%.

Grupy wiekowe:
12-19 lat    37 osób
20-39 lat  355 osób
40-59 lat  447 osób
60-69 lat  339 osób
70+           319 osób

Szczegóły
 
Łagodniejsze obostrzenia na wakacje
W związku z malejącą liczbą zakażeń wirusem COVID-19, rząd luzuje kolejne obostrzenia na wakacje.
Czytaj więcej
 
Ruszyły szczepienia uczniów od 12 roku życia

Po pozytywnej decyzji Europejskiej Agencji Leków i rekomendacji działającej przy premierze Rady Medycznej, Polska przystępuje do szczepień dzieci od 12. roku życia. Pierwsze szczepionki zostały podane uczniom już 7 czerwca.Na razie akcja będzie prowadzona w punktach szczepień, natomiast we wrześniu planowane jest uruchomienie szczepień w szkołach. Tymczasem już od 1 czerwca w Polsce wydawane będą certyfikaty Covid, które zapewnią swobodę podróży w krajach UE.
Szczegóły

Dalsze luzowanie obostrzeń
Od 6 czerwca br. ulegają zmianie następuje obostrzenia:
- imprezy okolicznościowe w lokalu oraz zgromadzenia (m.in. wesela) - maks 150 osób,
- targi i konferencje - 1 osoba na 15 m2,
- transport zbiorowy 75 % obłożenia danego środka transportu,
- sale zabaw dla dzieci - 1 osoba na 15 m2.

W każdej sytuacji limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID - 19.
Pozostałe zasady bezpieczeństwa nie ulegają zmianie. Obostrzenia wprowadzone dnia 6 czerwca br. będą obowiązywać do dnia 25 czerwca br. Zasady mogą ulec zmianie, jeśli sytuacja epidemiczna w kraju dynamicznie ulegnie zmianie.

Harmonogram na czerwiec

 
Szczepienia przeciwko COVID -19
Informujemy, że SP ZOZ w Krotoszynie dysponuje szczepionkami firmy Pfizer przeciwko COVID-19.  Zachęcamy wszystkich mieszkańców do szczepień, które odbywają się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Krotoszynie przy ul. Olimpijskiej (wjazd od ul. Koźmińskiej). Rejestracja pod numerem telefonu 512 016 086 lub 797 357 043.
 
Schemat szczepień przeciw COVID-19
Komunikat  Ministra Zdrowia w sprawie stosowanych schematów szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech oraz Moderna
 
Szczepienia 16 i 17 latków przeciwko COVID-19
Od poniedziałku 17 maja br. ruszyła rejestracja osób w wieku 16 i 17 lat na szczepienia przeciwko COVID/19.
 
Kolejne luzowanie obostrzeń
Informujemy, że w czwartek, 6 maja zostało ogłoszone kolejne rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w którym luzowane są kolejne obostrzenia:

od 15 maja
- zniesienie obowiązku noszenia maseczek na otwartym powietrzu – bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych;
- otwarta gastronomia zewnętrzna, na otwartym powietrzu (ogródki restauracyjne). Prowadzenie działalności jest dopuszczalne, pod warunkiem, że klienci będą zajmowali co drugi stolik i odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 m., chyba, że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m.,
  licząc od powierzchni stolika;
- otwarte teatry i kina na otwartym powietrzu – pod warunkiem udostępnienia co drugiego miejsca na widowni (z tym, że nie więcej niż 50% liczby miejsc), a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m. pomiędzy widzami;
- dozwolona działalność Ośrodków Kultury na otwartym powietrzu, pod warunkiem udziału max 15 osób, zachowania odległości 1,5 m. pomiędzy uczestnikami oraz zapewnienia, aby uczestnicy nie spożywali napojów lub posiłków;
- imprezy okolicznościowe na otwartym powietrzu – możliwość organizacji m.in wesel i komunii, przy limicie do 25 osób, w ścisłym reżimie sanitarnym, (do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciw COVID-19);
- klasy 4-8 szkoły podstawowej i 1-4 szkoły ponadpodstawowej – nauczanie w trybie hybrydowym, (m.in wietrzenie sal lekcyjnych podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy);
- obiekty sportowe na otwartym powietrzu – max 25% widowni, wyznaczone co czwarte miejsce na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc – przy zachowaniu 1,5 m. pomiędzy widzami;
- basen i zamknięte obiekty sportowe – zajęcia dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży do 18. roku życia, max 50% obłożenia basenu albo obiektu;

od 29 maja
- otwarta gastronomia wewnętrzna, pod warunkiem, że: klienci realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje oraz – obsługa realizuje obowiązek zakrywania ust i nosa.  Prowadzenie działalności jest dopuszczalne, pod warunkiem, że klienci będą zajmowali co drugi stolik i odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 m., chyba, że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m., licząc od powierzchni stolika;
- dozwolona działalność Ośrodków Kultury na pomieszczeniach, pod warunkiem udziału max 15 osób i zachowania odległości 1,5 m. pomiędzy uczestnikami oraz zapewnienia, aby uczestnicy nie spożywali napojów lub posiłków;
- imprezy okolicznościowe wewnątrz – możliwość organizacji np. wesela i komunii przy limicie do 25 osób (do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciw COVID-19);
- imprezy okolicznościowe na otwartym powietrzu – możliwość organizacji np. wesela i komunii przy limicie do 50 osób (do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciw COVID-19);
- otwarte teatry i kina w pomieszczeniach, pod warunkiem udostępnienia co drugiego miejsca na widowni (z tym, że nie więcej niż 50% liczby miejsc), a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m. pomiędzy widzami, zapewnienia aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa oraz zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków;
- kryte obiekty sportowe (hale, boiska, baseny) – dostępne dla wszystkich, max. 50% obłożenia obiektu (z widownią);
- otwarte siłownie, kluby fitness, solaria – limit 1 osoba na 15m²., działalność w pełnym reżimie sanitarnym;
-szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe – nauczanie w trybie stacjonarnym, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym (m.in. wietrzenie sal lekcyjnych podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy);

Czytaj więcej

W maju łagodniejsze zasady bezpieczeństwa
Rząd poinformował, że przy utrzymującym się niskim poziomie zakażeń możliwe będzie stopniowe luzowanie obostrzeń według zaplanowanego harmonogramu. Harmonogram może zmieniać się w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Sprawdź, jak wygląda plan na maj!Od 1 MAJA
- jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne
- uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu - limit – max. 50 osób
- uprawianie sportu w krytych obiektach sportowych oraz na basenach - dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży  max. 50 proc. obłożenia obiektu

OD 4 MAJA
- otwarte galerie sztuki i muzea - limit 1 osoby na 15 m2
- otwarte sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe - limit 1 osoby na 15 m2
- nabożeństwa z limitem osób - limit 1 osoby na 15 m2 w świątyniach
- nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowej

OD 8 MAJA
- Hotele - otwarte dla gości - max 50 proc. obłożenia obiektu (zamknięte restauracje oraz strefa welness&spa)

OD 15 MAJA
- jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.
- otwarte ogródki restauracyjne
- otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu - max 50 proc. obłożenia
- imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii limit do 25 osób
- szkoły podstawowe i średnie:
  a) nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych
  b) nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich
- uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (max 25 proc. publiczności)

OD 29 MAJA
- otwarte restauracje - max obłożenie 50 proc. lokalu
- możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii - limit do 50 osób
- otwarte kina i teatry - max obłożenie 50 proc. placówki
- uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach- obiekty dostępne dla wszystkich - max obłożenie do 50 proc. (z widownią)
- uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, solaria - limit 1 osoby na 15m2
- szkoły podstawowe i średnie - nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów
Wyżej wymienione działalności należy prowadzić w ścisłym reżimie sanitarnym.

Szczegóły
 
Pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych w Krotoszynie rozpoczął pracę

W poniedziałek 19 kwietnia  w hali sportowej przy ul. Olimpijskiej 10 (wjazd od ul. Koźmińskiej) rozpoczął pracę Pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych.

Czytaj więcej
 
Przedłużone zasady bezpieczeństwa

Rząd przedłużył obowiązujące zasady bezpieczeństwa do 25 kwietnia z wyjątkiem hoteli, które będą zamknięte do 3 maja włącznie.
Od 19 kwietnia zostaną otwarte żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci.

- Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
- Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
- Sport – od 19 kwietnia możliwe będzie uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Możliwe będzie również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych). Natomiast działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Dotychczasowe obostrzenia zostały przedłużone do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  
- 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
- 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Szczegóły

 
Przedłużenie obostrzeń związanych z kornawirusem
 

Informujemy, że w środę, 7 kwietnia Minister Zdrowia poinformował o wydłużeniu obecnie obowiązujących obostrzeń do 18 kwietnia 2021 r.
Przypominamy obowiązujące obostrzenia:

- szkoły podstawowe i ponadpodstawowe – obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym;
- przedszkola, żłobki – zamknięte do 18 kwietnia, opieka wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawody medyczne i służb   porządkowych w czasie służby;
- uroczystości religijne – w kościele – 1 osoba na 20m², obowiązek zachowania dystansu 1,5 m, obowiązek zakrywania ust i   nosa, nie dotyczy osób sprawujących kult; – na zewnątrz – obowiązek zachowania dystansu 1,5 m i obowiązek zakrywania ust i   nosa, nie dotyczy osób sprawujących kult;
- spotkania i imprezy – do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres zamieszkania lub pobytu   osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie, do limitu osób    nie wlicza się osoby organizującej imprezę, osób wspólnie   z nią zamieszkujących oraz osób zaszczepionych przeciwko COVID-19;
- zgromadzenia publiczne – liczba uczestników nie może przekroczyć 5 osób, obowiązuje dystans 1,5 m oraz obowiązek  
  zakrywania ust i nosa, odległość pomiędzy zgromadzeniami nie mniejsza niż 100 m;
- wesela, konsolacje itp. – zakaz organizacji do odwołania;
- imprezy sportowe – bez udziału publiczności, wyłącznie w przypadku sportu zawodowego;
- obiekty sportowe – mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności;
- aquaparki i siłownie – zawieszono działalność do odwołania;
- ośrodki kultury, zakaz prowadzenia działalności do odwołania;
- teatry, kina, opery, muzea, galerie sztuki – zamknięte;
- biblioteki publiczne – 1 osoba na 15m² powierzchni pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy;
- dyskoteki, kluby nocne – zakaz prowadzenia działalności do odwołania;
- komunikacja publiczna – 50 % liczby miejsc siedzących albo 30 % liczby wszystkich miejsc;
- galerie handlowe – zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni,      sklepów zoologicznych. W galeriach handlowych nadal będą  mogły działać m.in. usługi optyczne, bankowe, pralnie. Sklepy z    artykułami budowlanymi i meblami o powierzchni powyżej 2000 m² – zamknięte do 18 kwietnia;
- targowiska – obowiązek zakrywania ust i nosa, noszenia jednorazowych rękawiczek lub stosowania środków do dezynfekcji rąk  
  oraz dystans 1,5 m między osobami;
- salony kosmetyczne, fryzjerskie, tatuażu – zamknięte;
- placówki handlowe, poczta – w pomieszczeniach do 100 m² – 1 osoba/15m², w pomieszczeniach powyżej 100 m² – 1 osoba/20m²;
- w lokalach gastronomicznych – zakaz działalności stacjonarnej, wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos i dowóz;
- hotele – zamknięte, wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczki. Nie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic. Przyłbice dozwolone jedynie w przypadku wspólnego używania z maseczkami.

Szczegółowe informacje: https://www.gov.pl/web/koronawirus/przedluzamy-obowiazujace-obostrzenia-do-18-kwietnia-szpitale-z-malymi-rezerwami-lozek-i-respiratorow
 
Rząd wprowadza nowe obostrzenia

Informujemy, że od 27 marca do 9 kwietnia rząd wprowadza nowe obostrzenia:

- zamknięte przedszkola i żłobki,
- zamknięte centra i galerie handlowe (za wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni);
- zamknięte sklepy meblowe i budowlane powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych;
- placówki handlowe, targ, poczta: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach do 100 metrów kwadratowych, 1 osoba na 20 metrów kwadratowych w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych;
- obiekty kultu religijnego: max. 1 osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości minimum 1,5 metra oraz obowiązku zakrywania ust i nosa;
- zamknięte salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie;
- zamknięte przedszkola i żłobki, opieka wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej);
- działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego, zamknięte między innymi korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe

Nadal obowiązują restrykcje epidemiczne ogłoszone 17 marca, takie jak:
- nauczanie zdalne w klasach I-III szkół podstawowych;
- zamknięte hotele;
- zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, kasyna;
- zamknięte baseny, sauny, solaria, obiekty sportowe
Więcej

 
Apel do mieszkańców
Szanowni Mieszkańcy!

W związku z gwałtownym wzrostem zachorowań oraz zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, uprzejmie prosimy o ograniczenie bezpośredniego kontaktu z pracownikami urzędu do spraw pilnych

lub których załatwienie wymaga osobistego stawiennictwa. Pozostałe sprawy prosimy załatwiać telefonicznie (tel. 62 722 13 05) lub za pomocą poczty elektronicznej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Zachęcamy również mieszkańców do dokonywania wszelkich płatności przede wszystkim za pośrednictwem przelewów bankowych poprzez korzystanie z bankowości elektronicznej.

 
Rozszerzone zasady bezpieczeństwa w całej Polsce

Rząd podjął decyzję, by na okres od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce zawiesić działalność:

- hoteli (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych);
- galerii handlowych – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach
   handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
- teatrów, muzeów, galerii sztuki;
- kin (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- basenów (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- saun, solariów, łaźni tureckich, salonów odchudzających, kasyn;
- stoków narciarskich;
- klubów fitness i siłowni;
- obiektów sportowych (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Od poniedziałku 22 marca br. ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie.

Szczegóły
 
Darmowa aplikacja "Zaszczepieni" już do pobrania

Zgodnie z przekazaną informacją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie informujemy, że istnieje możliwość pobrania na swoje telefony darmowej aplikacji „Zaszczepieni”. 

Aplikacja ta umożliwia potwierdzenie, że ktoś jest zaszczepiony przeciw COVID-19 (co może być przydatne podczas prowadzenia wywiadów epidemiologicznych).
Więcej danych o aplikacji

Warto przeczytać "Próby wyłudzenia danych osobowych"

 
Zmiana obostrzeń związanych z koronawirusem
 
Informujemy, że celem ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, rząd wprowadził zakaz używania m.in. szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic (przyłbice dozwolone jedynie w przypadku wspólnego używania z maseczkami). Od 27 lutego br. do zakrywania ust i nosa dozwolone będą maseczki.

W całej Polsce (z wyjątkiem woj. warmińsko-mazurskiego) przedłużone zostały dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 14 marca:
 - Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych
   pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe
   – zamknięte).
- Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych
   może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
- Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
- Stoki otwarte.
- Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
- Siłownie dalej zamknięte.
- Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.
Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie ze względu na trudną sytuację epidemiczną od 27 lutego zaostrzone zostały zasady bezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Aplikacja STOP COVID!

 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krotoszynie oraz sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia informuje o nowej aplikacji STOP COVID.

STOP COVID to aplikacja, która skutecznie pomaga w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Korzysta z API opracowanego przez Apple i Google. Działa w oparciu o technologię Bluetooth, co ważne - nie korzysta z żadnych danych użytkowników.

O aplikacji

Zapoznaj się z aplikacją

 

Transport osób na szczepienia przeciwko COVID-19
Przypominamy, że osoby posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym w kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami oraz osoby starsze nie mające możliwości samodzielnego dojazdu po punktu szczepień mogą skorzystać ze specjalnie zorganizowanego przez gminę transportu do punktów szczepień. W urzędzie uruchomiono numer telefonu – 666 359 575, za pośrednictwem, którego można zgłosić potrzebę bezpłatnego transportu do punktu szczepień.

#SZCZEPIMYSIĘ

Spoty promocyjne

Materiały informacyjne

Animacje informacyjne

Plakaty i ulotki

Transport  na szczepienia dla osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień przeciwko COVID-19.

Gmina Rozdrażew zorganizuje transport do punktu sczepień dla :
-  osób niepełnosprawnych posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym w kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami,
-  osób mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejscu zamieszkania punktu szczepień.

W Urzędzie Gminy został uruchomiony  numer telefonu 666 359 575, za pośrednictwem którego w/w osoby będą mogły zgłosić potrzebę bezpłatnego transportu do punktu szczepień.

 

Wszystkie numery telefonów związanych z COVID-19 i szczepieniami w jednym miejscu

Powstała specjalna zakładka "Zweryfikuj numer" skupiająca wszystkie potrzebne numery telefonu związane z COVID-19 i szczepieniami.

Zakładka dostępna jest pod adresem https://www.gov.pl/web/zweryfikuj-numer/weryfikacja.

Więcej szczegółów: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/wszystkie-numery-telefonu-zwiazane-z-covid-19-i-szczepieniami-w-jednym-miejscu

 
 
Zarejestruj się na szczepienia przez SMS

Jeśli masz co najmniej 70 lat, od 22 stycznia możesz zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 przez SMS, pod numerem 664 908 556.

Rejestracja SMS jest przeznaczona dla osób z grupy 70+. Jeżeli do niej nie należysz, możesz zgłosić chęć zaszczepienia na stronie szczepimysie.pacjent.gov.pl.

Jak zarejestrować się poprzez sms- instrukcja

 
 
Szczepienia seniorów przeciwko COVID-19
 

Trwa realizacja Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Jak informuje Wojewoda Wielkopolski, od 15 stycznia na szczepienia będą się mogły zarejestrować osoby powyżej 80 roku życia.


Natomiast od 22 stycznia rejestrować się będą mogły osoby powyżej 70 roku życia.
Szczepienia do zarejestrowanych seniorów mają się rozpocząć 25 stycznia.
Na bezpłatne szczepienie będzie można zarejestrować się na trzy sposoby:
- przez Narodowy Program Szczepień (tel. 989, lub 22 62 62 989)
- zapisać się przez Internetowe Konto Pacjenta (na stronie pacjent.gov.pl), warunek posiadanie profilu zaufanego
- poprzez kontakt z konkretnym punktem szczepień.
W Rozdrażewie szczepienia przeciw COVID-19 będzie realizować  
•    PRZYCHODNIA „NA PRCELKACH” WŁODZIMIERZ HOFFMANN FILIA ROZMED w Rozdrażewie tel. 787 510 115.
Aktualna mapa punktów szczepień

Gmina Rozdrażew zorganizuje transport do punktu sczepień dla :
-  osób niepełnosprawnych posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym w kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami,
-  osób mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejscu zamieszkania punktu szczepień.

Od 15 stycznia w urzędzie zostanie uruchomiony numer telefonu 666 359 575, za pośrednictwem, którego w/w osoby będą mogły zgłosić potrzebę bezpłatnego transportu do punktu szczepień.

Ważne informacje o szczepieniach

Wyjaśnienia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego dot. szczepień

 

 
Kolejne regulacje rządu w walce z COVID-19.

Od 28 listopada br. rząd wprowadził nowe regulacje dotyczące przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19.
Wszyscy uczniowie i studenci do 3 stycznia 2021 r. będą się uczyć zdalnie.
Pozostałe ograniczenia obowiązują do 27 grudnia 2020 r.:
- minimalna odległość miedzy pieszymi 1,5 metra,
- zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej,
- od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci
  do 16 roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna,
- izolacja trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19,
- kwarantanna trwa 10 dni, jeśli w jej trakcie nie wystąpiły objawy COVID-19,
- zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury
- działalność bibliotek jest możliwa przy zachowaniu limitu  1 osoby na 15 m2 powierzchni
   przeznaczonej do udostępnienia zbiorów,
- w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich
- w kościołach obowiązuje limit osób – max 1 os/15m2,  
- od 28 listopada w imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć
maksymalnie 5 osób poza osobami wspólnie zamieszkującymi,
- ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób,
- zakaz organizacji wesel, komunii, konsolidacji i innych uroczystości,
- zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek,
- od 28 listopada, w ścisłym reżimie sanitarnym otwarte zostaną galerie handlowe i parki
   handlowe,
- od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 12.00 w sklepie,, drogerii, aptece
  oraz na poczcie mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 60 roku życia. W dniu 24
  grudnia nie obowiązują godziny do seniorów.
- zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług
polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie
- w całym kraju salony urody, tatuażu, fryzjerzy, a także kosmetyczki działają w reżimie
sanitarnym,
-hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej ,
- zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness,
- w całym kraju współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe i wydarzenia sportowe
   są organizowane bez udziału publiczności,
- zawieszenie działalności sanatoriów,
- zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji
przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos,
- ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych
i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego)

Szczegółowe zasady i ograniczenia

 
Cała Polska w czerwonej strefie
 
Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo zostaną wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz  życia społecznego:

- uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych objęci zostaną nauczaniem zdalnym,
- w dniach nauki szkolnej, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
- zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów;
- zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
- max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.

Apelujemy do seniorów - zwłaszcza do osób po 70. roku życia - o ograniczenie przemieszczania się. Z wyłączeniem sytuacji związanych z wykonywaniem czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.
 
Szczegóły dotyczące nowych obostrzeń (pobierz)
 
Aktualne zasady i graniczenia (pobierz)
 
Nadal w czerwonej strefie- nowe zasady bezpieczeństwa
 
Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego informuję, że:
15 października Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę powiatów objętych obostrzeniami. Powiat Krotoszyński pozostał w strefie czerwonej.
Od soboty, 17 października obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa:
W strefie czerwonej:
- ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych uzależnione od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - 5 os. na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m2 powierzchni - 1 os. na 15 m2;
- podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
- w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
- w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:
- lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos,
- ograniczenie liczby osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc,
- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,
- w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność,
- zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Od 19 października w strefie czerwonej obowiązywał będzie  zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne).

Przypominamy również, że z dniem 15 października 2020r. przywrócone zostały tzw. godziny dla seniorów. W dni powszednie (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 10.00 do 12.00 w sklepach sprzedających żywność,drogeriach, aptekach i punktach pocztowych mogą przebywać wyłącznie osoby, które ukończyły 60 lat.
Apelujemy o przestrzeganie powyższych zasad, jak również stosowanie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej oraz częstą dezynfekcję rąk.
 
 
 
 
Szanowni Mieszkańcy!

Od soboty 3 października br., Powiat Krotoszyński zostanie objęty czerwoną strefą w związku z wysoką liczbą zakażeń koronawirusem.

Czeka nas trudny czas i to właśnie od nas zależy czy wirus będzie się dalej rozprzestrzeniał. Mając na uwadze zdrowie nas wszystkich apeluję do Państwa o przestrzeganie wszelkich zaleceń sanitarnych i  obostrzeń obowiązujących w czerwonej strefie. Ponadto zaleca się częste mycie lub  dezynfekowanie rąk, zachowanie dystansu społecznego, noszenie maseczek w przestrzeni publicznej i załatwianie spraw urzędowych drogą elektroniczną lub pocztową. Prosimy o ograniczenie korzystania z placów zabaw i siłowni zewnętrznych, a w przypadku korzystania z nich - o przestrzeganie reżimu sanitarnego. Przestrzeganie zaleceń ma na celu ochronę zdrowia i życia nie tylko nas samych, ale naszych rodzin, znajomych czy współpracowników. Pamiętając o tym, gorąco apeluję o stosowanie powyższych zaleceń. Bądźmy dojrzali i odpowiedzialni społecznie!

Aktualne zasady i ograniczenia

Lista powiatów objętych obostrzeniami

 

COVID-19 powrót obostrzeń w wybranych powiatach (pobierz)

IV etap znoszenia obostrzeń COVID-19 (pobierz)

Rząd znosi kolejne ograniczenia (pobierz)

 

W porozumieniu z Wojewodą Wielkopolskim na terenie powiatu krotoszyńskiego został uruchomiony obiekt do odbywania kwarantanny. Mogą z niego korzystać osoby, które wróciły z zagranicy, a nie chcą z różnych względów odbywać kwarantanny w miejscu zamieszkania lub nie mają miejsca do jej odbycia.
W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z Urzędem Gminy
w Rozdrażewie. W godzinach pracy Urzędu tel. 62 722 13 05 lub na telefon całodobowy nr 666 359 575.


Etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. (pobierz)

Wychodzisz z domu. Zasłoń usta i nos. (pobierz)

Koronawirus -profilaktyka i  formy pomocy:

Informacje o koronawirusie,
Aktualne zasady i ograniczenia,
Gdzie szukać pomocy,
Informacje o Tarczy Antykryzysowej.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa w walce z koronawirusem (pobierz)

Nowe restrykcje rządu dotyczące bezpieczeństwa w związku z koronawirusem (pobierz)


 Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w związku z wzrastającą liczbą zachorowań na koronawirusa w Europie przedstawia informacje dotyczące działań profilaktycznych związanych z tym wirusem. (pobierz)

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rozdrażewie informuje iż w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną oraz potrzebą ograniczania bezpośrednich kontaktów obejmie pomocą osoby starsze, samotne i  niepełnosprawne, które nie mogą skorzystać z pomocy rodziny bądź sąsiadów - szczególnie te potrzebujące wsparcia w związku z kwarantanną. Potrzeby prosimy zgłaszać telefonicznie do Ośrodka Pomocy Społecznej pod numer: 62-722-13-24 bądź mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W związku z działaniami związanymi z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i możliwością rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej ludzi, wywołanej tym wirusem apeluję do mieszkańców gminy,by przestrzegali zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowali się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie zasad higieny. Proszę również o rozważenie rezygnacji z udziału w spotkaniach i imprezach kulturalnych osób u których występuje kaszel, gorączka lub duszności.

Apel do mieszkańców.
Szanowni Mieszkańcy!
W ramach profilaktyki koronawirusa, w celu ograniczenia przebywania w miejscach publicznych przez które przewija się duża ilość osób, uprzejmie prosimy o ograniczenie bezpośredniego kontaktu z pracownikami urzędu do spraw pilnych lub których załatwienie wymaga osobistego stawiennictwa. Pozostałe sprawy prosimy załatwiać telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej. W związku z terminem płatności I raty podatku, przypadającym na dzień 15 marca br., zachęcamy mieszkańców do dokonywania płatności przede wszystkim za pośrednictwem przelewów bankowych poprzez korzystanie z bankowości elektronicznej.

Zarządzenia Wojewody Wielkopolskiego (pobierz)

ZUS zachęca do ograniczenia wizyt  pobierz)

ZUS świadczenia chorobowe pobierz

E-usługa zamiast wizyta w Urzędzie Skarbowym  (pobierz)

Załatwiaj sprawy podatkowe nie wychodząc z domu (pobierz)

Komunikat dla Mieszkańców - klientów Starostwa Powiatowego w Krotoszynie (pobierz)

Ważne dla Klientów  Wydziału Komunikacji i  Dróg (pobierz)

KOMUNIKAT O OGRANICZENIU DOSTĘPNOŚCI
Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz troskę o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, podjęta została decyzja o ograniczeniu dostępu do Urzędu Gminy, Urzędu Stanu Cywilnego, Gminnego Zespołu Szkół i Przedszkoli oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ograniczenie obowiązuje od 17 marca do odwołania  (pobierz) 

Apel Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce.(pobierz)

Wielkopolska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu - obowiązujące zasady kwarantanny domowej (pobierz)

Informacje i zalecenia (pobierz)