Sukcesem zakończył się kolejny projekt realizowany przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Rozdrażewie. Tym razem były to działania w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”
finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w IV Osi Priorytetowej: Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.2. Programy mobilności ponadnarodowej.
20 uczniów zakwalifikowanych do projektu „Dracula and witches…, czyli polsko – rumuńskie upiorne historie” wyjechało do Rumunii po trzech tygodniach zajęć przygotowawczych. W Ploieszti pracowali z rówieśnikami z tamtejszej szkoły wokół wątku Draculi i czarownic, który połączył młodzież na starcie. Dlatego też razem odwiedzali miejsca związane z tą znaną w Transylwanii postacią (np. zamek w Branie), brali udział w warsztatach fotograficznych, historycznych i tanecznych w Bukareszcie czy Braszowie – przy okazji poznając rumuńską kulturę, tradycję i historię. Warto podkreślić, że wszystkie działania prowadzone były w języku angielskim, a doskonalenie znajomości tego języka stanowiło główny cel projektu. Język angielski był zresztą tym, w którym młodzież porozumiewała się między sobą poza zajęciami – i robi to do dziś. Trzeba bowiem zaznaczyć, że podczas tego kilkudniowego pobytu zawiązały się piękne polsko – rumuńskie relacje. Pomógł w tym niewątpliwie wspólny taniec, który obu stronom bardzo przypadł do gustu, a flash - mob na ulicach stolicy czy pod zamkiem w Branie pomógł przezwyciężyć nieśmiałość i był świetną sposobnością do wspólnej zabawy. Tak jak tworzenie lapbooków, gier planszowych czy kalamburów, które pomogły opracować wyniki wspólnych działań.
Projekt okazał się wspaniałą przygodą. Uczniowie nie tylko poznali wspaniałych młodych ludzi, doskonalili posługiwanie się językiem angielskim, ale dotarli do miejsc, o których dotąd tylko słyszeli (np. Bałkany, Siedmiogród). Spacerowali po wpisanym na listę UNESCO Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie, podróżowali najstarszym i najnowocześniejszym metrem w Europie, odwiedzili Parlament w Bukareszcie, a na koniec zrobili sesję zdjęciową nad „pięknym modrym Dunajem". Było warto!
{phocagallery view=category|categoryid=835|limitstart=0|limitcount=0}