Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny, którą w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Rozdrażewie odprawił ks. kanonik Sławomir Siewkowski. Następnie delegacje władz gminy, kombatantów, harcerzy, szkół oraz organizacji społecznych i politycznych w asyście pocztów sztandarowych złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze po pomnikiem poległych za wolność Ojczyzny 1918-1920.
Dalszą część obchodów w sali wiejskiej w Rozdrażewie rozpoczęto odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego przy akompaniamencie Sulmierzyckiej Orkiestry Dętej. Następnie Wójt Gminy Mariusz Dymarski w okolicznościowym wystąpieniu oddał hołd bohaterom walczącym o niepodległość Ojczyzny. Podkreślił, że data 11 listopada jest datą symboliczną, bowiem uzyskanie niepodległości było procesem bardzo złożonym i zakończonym w różnym czasie w różnych regionach Polski, czego najlepszym przykładem jest Wielkopolska. Mieli tego świadomość nasi przodkowie, którzy w 1927r. wystawili pomnik na rozdrażewskim cmentarzu z inskrypcją „Naszym bohaterom poległym za wolność Ojczyzny 1918-1920” Prosił, by w tym dniu pamiętać jednak nie tylko o tych, którzy za wolność ponieśli ofiarę życia, ale również o pięciu pokoleniach, które przekazywały kolejnym ducha polskości, bez którego zryw wyzwoleńczy nie miałby szans powodzenia.
Część artystyczną tegorocznych obchodów rozpoczęło przedstawienie pt. „Polska – moje miejsce na ziemi” przygotowane przez dzieci i opiekunkę z Przedszkola w Nowej Wsi. Przedszkolaki zaprezentowały wiersze: „Co to jest Polska?”, „Znak Polski” oraz „Barwy Ojczyste”. Występ dopełniły skoczne piosenki m.in.: „Polska to mój kraj”, „11 listopada”, „Polska - moje miejsce na Ziemi”, „Piękna nasza Polska cała”. Następnie na scenie pojawiła się Sulmierzycka Orkiestra Dęta, która pod dyrekcją Pana Mariusza Kaźmierczaka zaprezentowała utwory patriotyczne tj. „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Szara piechota” oraz „My, pierwsza Brygada”. Widownia otrzymała Śpiewniki Niepodległości, dzięki którym mogła uczestniczyć wokalnie w koncercie. W drugiej części koncertu Orkiestra zagrała standardy muzyki rozrywkowej.
Akademia zakończyła się wspólną kawą i poczęstunkiem tradycyjnymi rogalami.