Ważne informacje - koronawirus

Cała Polska w czerwonej strefie
 
Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo zostaną wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz  życia społecznego:

- uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych objęci zostaną nauczaniem zdalnym,
- w dniach nauki szkolnej, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
- zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów;
- zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
- max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.

Apelujemy do seniorów - zwłaszcza do osób po 70. roku życia - o ograniczenie przemieszczania się. Z wyłączeniem sytuacji związanych z wykonywaniem czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.
 
Szczegóły dotyczące nowych obostrzeń (pobierz)
 
 
Nadal w czerwonej strefie- nowe zasady bezpieczeństwa
 
Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego informuję, że:
15 października Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę powiatów objętych obostrzeniami. Powiat Krotoszyński pozostał w strefie czerwonej.
Od soboty, 17 października obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa:
W strefie czerwonej:
- ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych uzależnione od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - 5 os. na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m2 powierzchni - 1 os. na 15 m2;
- podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
- w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
- w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:
- lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos,
- ograniczenie liczby osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc,
- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,
- w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność,
- zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Od 19 października w strefie czerwonej obowiązywał będzie  zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne).

Przypominamy również, że z dniem 15 października 2020r. przywrócone zostały tzw. godziny dla seniorów. W dni powszednie (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 10.00 do 12.00 w sklepach sprzedających żywność,drogeriach, aptekach i punktach pocztowych mogą przebywać wyłącznie osoby, które ukończyły 60 lat.
Apelujemy o przestrzeganie powyższych zasad, jak również stosowanie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej oraz częstą dezynfekcję rąk.
 
 
 
 
Szanowni Mieszkańcy!

Od soboty 3 października br., Powiat Krotoszyński zostanie objęty czerwoną strefą w związku z wysoką liczbą zakażeń koronawirusem.

Czeka nas trudny czas i to właśnie od nas zależy czy wirus będzie się dalej rozprzestrzeniał. Mając na uwadze zdrowie nas wszystkich apeluję do Państwa o przestrzeganie wszelkich zaleceń sanitarnych i  obostrzeń obowiązujących w czerwonej strefie. Ponadto zaleca się częste mycie lub  dezynfekowanie rąk, zachowanie dystansu społecznego, noszenie maseczek w przestrzeni publicznej i załatwianie spraw urzędowych drogą elektroniczną lub pocztową. Prosimy o ograniczenie korzystania z placów zabaw i siłowni zewnętrznych, a w przypadku korzystania z nich - o przestrzeganie reżimu sanitarnego. Przestrzeganie zaleceń ma na celu ochronę zdrowia i życia nie tylko nas samych, ale naszych rodzin, znajomych czy współpracowników. Pamiętając o tym, gorąco apeluję o stosowanie powyższych zaleceń. Bądźmy dojrzali i odpowiedzialni społecznie!

Aktualne zasady i ograniczenia

Lista powiatów objętych obostrzeniami

 

COVID-19 powrót obostrzeń w wybranych powiatach (pobierz)

IV etap znoszenia obostrzeń COVID-19 (pobierz)

Rząd znosi kolejne ograniczenia (pobierz)

 

W porozumieniu z Wojewodą Wielkopolskim na terenie powiatu krotoszyńskiego został uruchomiony obiekt do odbywania kwarantanny. Mogą z niego korzystać osoby, które wróciły z zagranicy, a nie chcą z różnych względów odbywać kwarantanny w miejscu zamieszkania lub nie mają miejsca do jej odbycia.
W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z Urzędem Gminy
w Rozdrażewie. W godzinach pracy Urzędu tel. 62 722 13 05 lub na telefon całodobowy nr 666 359 575.


Etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. (pobierz)

Wychodzisz z domu. Zasłoń usta i nos. (pobierz)

Koronawirus -profilaktyka i  formy pomocy:

Informacje o koronawirusie,
Aktualne zasady i ograniczenia,
Gdzie szukać pomocy,
Informacje o Tarczy Antykryzysowej.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa w walce z koronawirusem (pobierz)

Nowe restrykcje rządu dotyczące bezpieczeństwa w związku z koronawirusem (pobierz)

 Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w związku z wzrastającą liczbą zachorowań na koronawirusa w Europie przedstawia informacje dotyczące działań profilaktycznych związanych z tym wirusem. (pobierz)

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rozdrażewie informuje iż w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną oraz potrzebą ograniczania bezpośrednich kontaktów obejmie pomocą osoby starsze, samotne i  niepełnosprawne, które nie mogą skorzystać z pomocy rodziny bądź sąsiadów - szczególnie te potrzebujące wsparcia w związku z kwarantanną. Potrzeby prosimy zgłaszać telefonicznie do Ośrodka Pomocy Społecznej pod numer: 62-722-13-24 bądź mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W związku z działaniami związanymi z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i możliwością rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej ludzi, wywołanej tym wirusem apeluję do mieszkańców gminy,by przestrzegali zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowali się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie zasad higieny. Proszę również o rozważenie rezygnacji z udziału w spotkaniach i imprezach kulturalnych osób u których występuje kaszel, gorączka lub duszności.

Apel do mieszkańców.
Szanowni Mieszkańcy!
W ramach profilaktyki koronawirusa, w celu ograniczenia przebywania w miejscach publicznych przez które przewija się duża ilość osób, uprzejmie prosimy o ograniczenie bezpośredniego kontaktu z pracownikami urzędu do spraw pilnych lub których załatwienie wymaga osobistego stawiennictwa. Pozostałe sprawy prosimy załatwiać telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej. W związku z terminem płatności I raty podatku, przypadającym na dzień 15 marca br., zachęcamy mieszkańców do dokonywania płatności przede wszystkim za pośrednictwem przelewów bankowych poprzez korzystanie z bankowości elektronicznej.

Zarządzenia Wojewody Wielkopolskiego (pobierz)

ZUS zachęca do ograniczenia wizyt  pobierz)

ZUS świadczenia chorobowe pobierz

E-usługa zamiast wizyta w Urzędzie Skarbowym  (pobierz)

Załatwiaj sprawy podatkowe nie wychodząc z domu (pobierz)

Komunikat dla Mieszkańców - klientów Starostwa Powiatowego w Krotoszynie (pobierz)

Ważne dla Klientów  Wydziału Komunikacji i  Dróg (pobierz)

KOMUNIKAT O OGRANICZENIU DOSTĘPNOŚCI
Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz troskę o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, podjęta została decyzja o ograniczeniu dostępu do Urzędu Gminy, Urzędu Stanu Cywilnego, Gminnego Zespołu Szkół i Przedszkoli oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ograniczenie obowiązuje od 17 marca do odwołania  (pobierz) 

Apel Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce.(pobierz)

Wielkopolska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu - obowiązujące zasady kwarantanny domowej (pobierz)

Informacje i zalecenia (pobierz)